Beírhatok-e más gumiabroncsméreteket a járműazonosító kártyára (CIV)?
A Román Gépjárműnyilvántartás (RAR) a CIV-be a jármű CE-típusjóváhagyási dokumentációjában meghatározott gumiabroncsokat viszi be a megfelelő változathoz/verzióhoz, amelynél a kombinált CO2-kibocsátási érték megegyezik a megfelelőségi igazolásban megadott értékkel.
Ha a CIV-ben más méretek szerepelnek, amelyeket a gyártó a változaton belül egy másik változatra vonatkozóan adott meg, akkor a járművet újra kell regisztrálni.
Abban az esetben, ha más méretű gumiabroncsokat kívánnak felszerelni, amelyeket a típus-jóváhagyási dokumentumokban nem tüntettek fel, a jármű újbóli jóváhagyás alá esik, amelyet csak a RAR bukaresti jármű- és alkatrészvizsgáló laboratóriumában végzett sikeres vizsgálat után adnak meg.
A fentiek ellenőrzése a RAR egyik márkakereskedésében történik, a jármű azonosítását követően.
Forrás: rarom.ro
Használhatok-e a járműazonosító kártyán (CIV) feltüntetettnél alacsonyabb sebességfokozatú téli gumiabroncsokat?
Igen, a gumiabroncsok felszereléséről szóló 458/2011/EU rendelet előírja, hogy a téli gumiabroncs sebességkategória-jelzése alacsonyabb is lehet, mint a jármű legnagyobb tervezési sebességének megfelelő (de nem lehet alacsonyabb, mint a Q – amely a 160 km/h maximális sebességnek felel meg).
Ilyen esetekben a felhasználónak a jármű belsejében, a vezető számára állandóan látható helyen el kell helyeznie egy figyelmeztető címkét, amely a felszerelt téli gumiabroncsok által megengedett legnagyobb sebességet jelzi. Következésképpen a járműre felszerelhetők téli gumiabroncsok, még a nyári gumiabroncsokétól eltérő sebességfokozatúak is, anélkül, hogy ezt a tényt a CIV-ben ki kellene emelni, a fenti követelmények betartásával.
Következésképpen egy járművet fel lehet szerelni téli gumiabroncsokkal, még a nyári gumiabroncsokétól eltérő sebességhatárokkal is, anélkül, hogy ezt a tényt a CIV-ben fel kellene tüntetni, a fenti követelményekre is figyelemmel.
Forrás: rarom.ro
Szeretne törölni egy járművet a nyilvántartásból, de nem rendelkezik CIV-vel?
A vonatkozó jogszabályok szerint a CIV másolatának kiállításának feltétele, hogy a járművet a RAR képviselői azonosítsák. Olyan jármű esetében, amely korábban a RAR-tól kapott CIV-et, ezt a dokumentumot a nyilvántartó hatóság minden konkrét művelethez, így a nyilvántartásból való törléshez is megköveteli.
Különleges esetekben, amikor egy közúti jármű különleges helyzete már nem teszi lehetővé annak azonosítását (Romániából kivitt, szétszerelt, ellopott stb. jármű), a RAR támogatja a járműtulajdonosokat azzal a lehetőséggel, hogy a CIV-et törölje adatbázisunkból, lehetővé téve a nyilvántartó hatóság számára, hogy a járművet CIV hiányában is törölje a nyilvántartásból. A RAR képviselői ezt a tevékenységet csak a járműtulajdonos kérésére végezhetik el, amelyet a kérdéses jármű jelenlegi helyzetére vonatkozó dokumentumokkal indokolnak és igazolnak.
A CIV törlését a RAR-adatbázisban a következő helyzetek valamelyikében kell elrendelni:
A jármű RAR képviselői által történő azonosításának lehetetlenségére vonatkozó igazoló dokumentumok bemutatása, amelyeket a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium vagy a Közigazgatási Minisztérium valamelyik szervezete állított ki, és amelyek meghatározzák azt az eseményt, amely lehetetlenné teszi az azonosítást (lopás, tűz, elkobzás, megsemmisülés, őrizetbe vétel stb.);
Bemutatják a forgalmi engedélyt (vagy annak másolatát), amely igazolja, hogy a járművet egy másik államban vették nyilvántartásba;
Bemutatják a Romániában engedélyezett műhely által kiállított érvényes bontási igazolást (a jármű azonosító száma szerepel a bontott járműveket tartalmazó adatbázisunkban) vagy a jármű más államban történő megsemmisítéséről szóló igazolást.
E tevékenység elvégzéséhez a jármű tulajdonosa (vagy törvényes képviselője) kapcsolatba lép valamelyik képviseletünkkel, benyújtja a fent említett dokumentumok egyikét, és kéri a CIV törlését. A RAR képviseleti irodája értékeli az aktát, és kiállít egy igazolást, amelyben tájékoztatja a kérelmezőt a szóban forgó járműre vonatkozó határozatról.
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a CIV törlése az adatbázisunkban korlátozott megoldás azon jármű-tulajdonosok támogatására, akiket a RAR munkatársai már nem tudnak azonosítani. Minden más olyan esetben, amikor a járműveket azonosítani lehet, a RAR képes lesz a CIV duplikátumokat kiállítani.
Forrás: rarom.ro
Mit tegyek, ha lejárt az LPG-tartály érvényessége?
Az előírások szerint egy PB-gáztartály 10 évig használható, a gyártás dátumától számítva, amely a címkén vagy magán a tartályon szerepel (le van pecsételve).
Ezen időszak után a tartályt egy másikra kell cserélni, amely azonos az eredetivel, vagy kompatibilis a járműre szerelt többi berendezéssel.
A cserét a RAR által az LPG-berendezések telepítésére, nagyjavítására vagy javítására engedélyezett létesítményekben kell elvégezni.
A tartály cseréjét követően a törvényes tulajdonosnak vagy törvényes képviselőjének előzetes bejelentkezés alapján el kell vinnie a járművet az RAR egyik kirendeltségéhez, hogy a munkát végző műhely által kiállított minőségi és garanciális tanúsítvány alapján az új tartály azonosító adatait bejegyezzék a jármű azonosító kártyájára (CIV).
A RAR-nak történő bemutatáskor ellenőrzik a beszerelés helyességét, és ellenőrzik a szennyezőanyag-kibocsátást benzinnel és PB-gázzal való üzemelés esetén.
Forrás: rarom.ro
Mit kell tennem, ha LPG (cseppfolyósított propángáz) vagy GNC(sűrített földgáz) rendszert szereltem személygépkocsira vagy könnyű haszongépjárműre?
Romániában a gépjárművek LPG- vagy GNC- berendezéseit csak akkor fogadják el, ha a gyártóik a RAR-tól tanúsítványt kaptak ezekre a berendezésekre, és csak akkor, ha a tanúsított berendezéseket a RAR által erre a tevékenységre engedélyezett létesítményekben szerelték fel.
A berendezés gépjárműre történő felszerelését követően a törvényes tulajdonosnak vagy törvényes képviselőjének előzetes bejelentkezéssel be kell mutatnia a gépjárművet a RAR valamelyik területi irodájában a berendezésnek a járműazonosító kártyába (CIV) történő bejegyzése céljából.
A CIV-ben történő módosításhoz a RAR-nak be kell mutatni a beépítésre vonatkozó jótállási jegyet, a beépítést végző egység által kiállított „A” mintájú megfelelőségi nyilatkozatot és a végfelhasználói kézikönyvet vagy a beépítés használati utasítását. A dokumentumoknak tartalmazniuk kell: a beszerelést végző egységet, a jármű azonosító adatait (karosszéria vagy alváz sorozat) és a beszerelt berendezés azonosító adatait.
Ha a beépítés nem új, hanem egy másik járműből történt átvétel, az eljárás ugyanaz, de az „A” mintájú megfelelőségi nyilatkozat helyett az átadó egység által kiállított „B” mintájú megfelelőségi nyilatkozatot kell bemutatni.
A RAR-nak történő bemutatáskor ellenőrzik a beépítés helyességét, és ellenőrzik a szennyezőanyag-kibocsátást benzinnel, illetve PB-gázzal vagy Ha a beépítés nem új, hanem egy másik járműből történt átvétel, az eljárás ugyanaz, de az „A” mintájú megfelelőségi nyilatkozat helyett az átadó egység által kiállított „B” mintájú megfelelőségi nyilatkozatot kell bemutatni.
A RAR-nak történő bemutatáskor ellenőrzik a beépítés helyességét, és ellenőrzik a szennyezőanyag-kibocsátást benzinnel, illetve PB-gázzal vagy GNC-vel való üzemelés esetén.
Forrás: rarom.ro
Szükségem van-e eredetiségigazolásra, ha Romániában nyilvántartásba vett járművet szeretnék vásárolni?
A közúti jármű eredetiségének tanúsítását kizárólag a RAR végzi, és annak igazolásából áll, hogy a jármű fő azonosító elemei eredetiek és/vagy nem voltak illetéktelen módosítások, valamint a jármű azonosító adatai megfelelnek a járműazonosító kártyán CIV szereplő adatokkal.
Bár a Romániában nyilvántartásba vett jármű tulajdonosváltásakor már nem kötelező az eredetiségigazolás beszerzése, bizonyos kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy az ilyen jármű megvásárlása előtt (előzetes időpont egyeztetés alapján) forduljon a RAR területi képviseletéhez e tevékenység elvégzése érdekében.
Forrás: rarom.ro
Hogyan kaphatom vissza a forgalmi rendőrség által műszaki hiba vagy hiányzó ITP miatt visszatartott forgalmi engedélyt?
A két helyzet bármelyikében a forgalmi engedély visszaszerzésére irányuló ellenőrzéseket kizárólag a RAR területi irodáiban végzik.
Ha a forgalmi engedélyt műszaki hiba miatt tartották vissza, a műszaki hibák kijavítása után a járművet be kell mutatni a román gépjármű-nyilvántartás valamelyik területi képviseleténél azon részegységek/rendszerek ellenőrzésére, amelyekben a hibákat találták.
A hibák kijavítását követően a RAR képviselője ezt a forgalmi engedély eredeti cseréjének igazolásán feltünteti. A megfelelő dokumentummal ellátott csereigazolás lehetővé teszi a forgalmi engedély visszaállítását.
Ha a forgalmi engedély visszatartásának oka a korábbi időszakos műszaki vizsgálat érvényességi idejének lejárta volt, a RAR elvégzi a műszaki vizsgálatot a tanúsítvány újbóli kiállítása céljából.
A jármű RAR-nak történő bemutatásakor figyelembe kell vennie, hogy a közúti közlekedési törvény legutóbbi módosításai szerint a Romániában nyilvántartásba vett járművek esetében az ITP érvényességének lejártával a jármű nyilvántartásba vétele automatikusan felfüggesztésre kerül, és a jármű nem közlekedhet közúton.
Forrás: rarom.ro